Globalna agenda unapređenja zakonske zaštite od nasilja u porodici i seksualnog zlostavljanja usmerena je na ostvarivanje održivih ciljeva u sprečavanju svih oblika nasilja i štetnih praksi prema devojčicama do 2030. godine.
Svake dve godine, Svetska Banka objavljuje rezultate na temu ovih i drugih zakona koji ženama obezbeđuju zaštitu od nasilja u sklopu serije izveštaja Žene, posao i zakon.
Zakona je formalno više, zaštite i dalje nedovoljno
Nedavno objavljena nota, čiju je izradu finansiralo Globalno partnerstvo za obrazovanje pruža uvid u globalne i regionalne tredove na polju zaštite žena od nasilja u porodici i seksualnog zlostavljanja. Analiza se zasniva na podacima prikupljenim u periodu od 2013. do 2017. godine koji se tiču obavezujućih regulativa i propisa primenjivih na 141 zemlju u svetu (prim. prev. uključujući i Srbiju). Iako je analizom prepoznato da postoje velike razlike između toga šta je zakonski okvir i onoga što se primenjuje u praksi, ova komparativna procena zaštite od porodičnog nasilja i seksualnog zlostavljanja zasnovana je na analizi zakona, a ne na analizi njihove primene.
Ističe se nekoliko nalaza:
• Iako je broj zemalja u kojima postoje zakoni koji prepoznaju porodično nasilje porastao u protekle četiri godine, sveobuhvatna pravna zaštita je i dalje na nije na visokom nivou kada su u pitanju specifični oblici nasilja. U više od jedne od tri zemlje, nema zakona koji prepoznaju seksualno zlostavljanje kao vid nasilja u porodici. Kada je u pitanju ekonomsko nasilje (kao oblik nasilja u kom muškarac ograničava mogućnost žene da pristupi ekonomskim resursima putem zastrašivanja), polovina zemalja nema specifične zakone koji se bave ovim pitanjem. U dve od tri zemlje, nevenčani partneri nisu pod zaštitom zakona koji regulišu porodično nasilje.
• Više od milijarde žena nema zakonsku zaštitu od seksualnog nasilja od strane partnera ili člana porodice, a skoro 1.4 milijarde nema zakonsku zaštitu od ekonomskog nasilja u porodici. Osim toga, u mnogim zemljama, čak i tamo gde su udate žene zaštićene od nasilja u porodici, žene u intimnim vezama najčešće nisu zaštićene.
• Udeo zemalja koje imaju zakone o seksualnom zlostavljanju se takođe povećao tokom poslednje četiri godine. Ipak, u jednoj od pet zemalja ne postoje specifični zakoni protiv seksualnog zlostavljanja na poslu. U jednoj od šest zemalja ne postoje zakoni koji sprečavaju seksulano zlostavljanje u obrazovnom kontekstu, a u četiri od pet zemalja zakon ne pokriva seksualno zlostavljanje na ulici. Kazne za seksulano zlostavljanje postoje samo u dve trećine zemalja, a u manje od polovine zemalja postoje kazne za seksualno zlostavljanje na poslu.
• Procene o broju žena koje nisu zakonski zaštićene od seksualnog zlostavljanja kreću se oko 359 miliona kada je u pitanju zlostavljanje na radnom mestu, oko 1.5 milijarde kada je u pitanju zlostavljanje u obrazovnom kontekstu i oko 2.2 milijarde u vezi sa zlostavljanjem na javnom mestu (u cilju komparativnog istraživanja, statistički podaci zasnovani su na uzorku žena uzrasta 15 godina i starijih). Ukoliko se posmatra stopa nekažnjavanje počinilaca, ovi brojevi su još i veći.
Seksualno uznemiravanje i nasilje su prepreka školovanju devojčica
Nedostatak adekvatnih zakonskih okvira, kao i neadekvatna primena postojećih zakona postoje i mogu imati ozbiljne posledice po adolescentskinje, naročito na polju obrazovanja.
U nekim oblastima, strah da će devojčice biti zlostavljanje ili napadnute na putu do škole, ili da će im se zlostavljanje desiti u školi, roditelji navode kao neke od razloga zbog koji devojčice prekidaju školovanje pre nego što završe srednju školu.
Trauma prouzrokovana zlostavljanjem, kao i isključivanje iz obrazovnog sistema usled vanbračne trudnoće mogu imati ogromne posledice po devojčice u adolescentskom uzrastu, da ugroze njihov život, kao i prilike i izglede za budućnost.
U nekim slučajevima, seksualno zlostavljanje i nasilje u školi mogu da doprinesu ne samo tome da devojčice prekinu školovanje, već i da sklope rani brak, uz sve negativne aspekte koje brak u ranom uzrastu donosi.
Dok zakoni protiv porodičnog nasilja i seksualnog zlostavljanja nisu dovoljni za prestanak ovakvih oblika nasilja, oni su važan korak koje zemlje mogu i treba da naprave kako bi okončale nasilje nad devojčicama i ženama.
—
Autori: Quentin Wodon i Paula Tavares (mart 2018)
Sa engleskog prevela: Jovana Georgievski
Izvor: Global Partnership for Education