“Budi muško”
“Pokaži muda”
“Nemoj da si pičkica”
“Dečaci ne plaču”
“Ponašaš se kao devojčica”
Mnogi dečaci i mladići bombardovani su ovakvim porukama tokom odrastanja. Kao rezultat, osećaju se povređeno, postiđeno i pritisnuto da prilagode svoje ponašanje restriktivnom kodeksu koji propisuje kako treba da se ponaša dečak ili muškarac. To ih stavlja u kutiju. Dobrodošli u Mušku kutiju /The Man Box/ – izvor ogromnog bola, poteškoća u vezama i izolacije dečaka i muškaraca u našem društvu.
Muška kutija: Kako funkcioniše
Fenomen muške kutije uspešno opstaje zahvaljujući snažnim socijalnim mehanizmima kao što su posramljivanje, odbacivanje, verbalno zlostavljanje i drugi oblici nasilja. Svaki put kada dečak ili muškarac iskorači iz kutije, rizikuje da se izloži nekom od ovih mehanizama koji će pokušati da ga gurnu nazad u kutiju.
Primer: Dečak odluči da krene na časove plesa, a drugari ga bespoštedno zadirkuju da je ženskast. Tinejdžer plače posle prvog raskida, a ortaci mu kažu da preboli i završi s tim. Biznismen odbije odlazak u striptiz bar, a kolege mu kažu da je “pederčić”. Mladić odbije da učestvuje u školskoj tuči, pa ga etiketiraju kao “pičkicu”.
Izvan kutije
U neprihvatljiva ponašanja spadaju i iskazivanje emocija (naročito straha, bola i tuge), pokazivanje slabosti, kao i fizičke naklonosti i ranjivosti u odnosu na druge muškarce, “mekanost” i obraćanje za pomoć. Unutar granica kutije, ovakva ponašanja označena su kao “ženska” i zbog toga se ne smatraju prihvatljivim za muškarce.
Integralni deo ovog fenomena su i ne baš suptilno nipodaštavanje žena i gej muškaraca. “Ženska” ponašanja posmatraju se kao dokaz inferiornosti i slabosti, a homofbni i seksistički termini se upotrebljavaju da se muškarac utera nazad u kutiju. Zbog toga, nije nimalo iznenađujuće što dečaci i muškarci iz takve perspektive nauče da sistemski ne poštuju žene i gej muškarce.
Cena kutije
Muška kutija pre svega ograničava slobodu dečaka i muškaraca. Dečaci uče se emocionalna iskustva moraju strogo kontrolisati, propuštati kroz sito i cenzurisati. Od najmlađeg uzrasta, dečaci se navikavaju da odseku neke važne racionalne potrebe kao što su traženje pomoći u trenucima emocionalnog bola.
Kada dečaci postanu tinejdžeri, upotreba emocionalno ekspresivnog jezika drastično opada što se dečaci više prilagođavaju zahtevima kutije. Paralelno sa tim, stopa samoubistava kod mladića vrtoglavo skače čak pet puta u odnosu na stopu samoubistava među devojčicama. Bez prostora da pokažu da ih nešto boli i da prime ljubav i brigu, mnogi mladi muškarci ostaju u kavezu patnje, iz kojeg samoubistvo ponekad deluje kao jedini mogući izlaz. Droge i alkohol su takođe jedan od načina na koji dečaci i muškarci pokušavaju da otupe emocionalni bol koji osećaju, pošto ne postoji društveno prihvatljiv način da ga iskažu. Mladićima koji se suočavaju sa izazovima po pitanju mentalnog zdravlja, kao što su depresija i anksioznost, granice kutije ne dozvoljvaju da potraže pomoć.
Život unutar kutije obezbeđuje dečacima status, ali im oduzima autentičnost
Kada se suočimo sa svim štetnim uticajima kutije, postavlja se logično pitanje: Zašto joj se podajemo? I zašto kutija opstaje? Kratak odgovor na ovo pitanje je društveni status. Muška kutija implicira društvenu hijerarhiju u kojoj se dominantno “muško” /mačističko/ ponašanje visoko vrednuje, a “ženskasti” muškarci zauzimaju niske pozicije na lestvici. U skladu sa tim, dečaci i muškarci su pod pritiskom da prigrle maskulina ponašanja koja će im obezbediti status i omogućiti da ostanu deo grupe. Pred svakog muškarca se stavlja izbor: da se ponaša autentično i da rizikuje da izgubi status, ili da se ponaša u skladu sa zahtevima kutije, koja će mu obezbediti da bude prihvaćen i da statusno napreduje. U tom kompromisu, gubitak je veliki. Mlad muškarac na taj način gubi priliku da se u potpunosti izrazi, dok istovremeno zadovoljava potrebu za društvenim prihvatanjem i pripadanjem.
Izlaz iz kutije
Ako se osećaš povređeno kod ovo čitaš, nisi jedini. Možda si otac dečaka ili mladog muškarca i želeo bi da tvoj sin izbegne da upadne u mušku kutiju. Možda si mladi muškarac i želiš da pobegneš iz kutije i pronađeš više slobode, prostora za izraz, veću emotivnu svesnost i razviješ sposobnost da gradiš kvalitetnije veze. Ovo drugo i jeste hrabrost.
—
Autor: Derek Remzi
Sa engleskog prevela: Jovana Georgievski
Izvor: Mindful Masculinity