Nebrojene novinarke, komentatorke, navijačice su se tokom proteklih mesec dana pojavljivale su se u izveštajima sa Svetskog prvenstva. Čini se da je situacija sa seksizomom u sportu danas malo bolja, ali stopa seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja pričaju drugu priču
Ovogodišnje Svetsko prvenstvo u fudbalu bilo je značajna tačka za mnoge žene koje se bave sportom. Po prvi put, svi britanski servisi koji su izveštavali imali su ženske prezentere i po jednu komentatorku. Ipak, čini se da jednakost još uvek nije pobedila.
Seksizam je zvanično izgubio utakmicu, zbog čega su mnogi momentalno zaboravili na mnoge njegove pristalice.
Na otvaranju Svetskog prvenstva, brazilski fanovi napravili su snimak na kojem “uče” jednu Ruskinju kako da peva o svojim genitalijama; a drugi video je pokazao fanove sa Kosta Rike koji podučavaju ženu kako da kaže “Želim da ti pušim k***c” na španskom; na trećem se vidi kakofanovi iz Kolumbije pokušavaju da podstaknu dve Japanke da izgovaraju uvredljive reči.
Tretman prema novinarkama je ipak bio najgori, a najmanje tri novinarke doživele su uznemiravanje dok su radile. Jedan čovek pokušao je da poljubi brazilsku sportsku novinarku Džuliju Gimareiš, koja je empatično uzvratila, što je ostalo zabeleženo i na snimku: “Nemoj više nikada to da radiš, okej?”, rekla je. “To nije pristojno, to nije lepo”. Malin Vahlberg, reporterka Aftonbladet TV, takođe je napadnuta: uhvatili su je za ramena i na silu poljubili tokom utakmice Švedska-Koreja. U Moskvi, jedan čovek “uhvatio” je za grudi reporterku DW Džulijet Gonzales Theran i pokušao da je poljubi u obraz. Ona je nakon toga izjavila: “Ne zaslužujemo ovakav tretman. Mi smo jednako vredne i profesionalne”. Koliko još treba da ponavljamo?
Glavna sportska reporterka Gardijana, Marta Kelner, takođe je bila na meti zlostavljanja dok je večerala, a posle jedne utakmice, jedan čovek pretio ju je do kuće uporno pokušavajući da je dodirne. “Ljuti me sve to”, rekla je iz Rusije u telefonskom razgovoru. “Ponekad pustiš da ti stvari iskliznu jer ne želiš da ističeš da si drugačija. Ali ustvari, uopšte nije fer – trebalo bi da budemo u stanu da radimo svoj posao bez da nas neko zlostavlja”.
Fare Network, koja se zalaže za sprečavanje rasizma i seksizma u fudbalu, mapirala je 35 slučajeva seksualnog zlostavljanja ili napada, uglavnom u Moskvi, a njihova izvršna direktorka je izjavila: “Ovo je najgori seksizam koji smo ikada imali prilike da vidimo na Svetskom prvenstvu.”
Anna Kesel, suosnivačica organizacije Žene u fudbalu kaže da su ovakve priče vrlo uznemirujuće.
“Poruka koju dobijam od nekih muškaraca je da je fudbal njihovo poslednje utočište, poslednji prostor samo za muškarce”, ističe ona. “Ali to apsolutno baca senku da činjenicu da žene vole fudbal, znaju svašta o igri i rade u njenu korist”.
Međutim, neke stvari se jesu promenile. Getty Images bio je prinuđen da se izvini povodom objavljivanja galerije “Najzgodnije navijačice na Svetskom prvenstvu”. Ipak, gugl pretraga za pojam “female football fanas” kao rezultate daje gotovo isključivo fotografije mladih, oskudno obučenih žena. TV kamere i dalje se zaustavljaju na lepim ženama kao da prenose peep-šou, ali kampanja This Fan Girl obezbeđuje protivtežu objavljujući fotografije navijačica sa ciljem da utiče na stereotipnu sliku, pa na planu seksizma ipak ima pomaka.
Iako je seksizam sve neprihvatljiviji u medijima, neki fanovi kao da još uvek nisu to shvatili i prihvatili. Seksistički komentari na tekstove o fudbalu ukazuju da “žene nisu dovoljno jake da komentarišu fudbal” i da im se “do guše smučilo da od čudnih feministkinja slušam o tome kako sve što mogu muškarci, mogu i žene”.
Da li su ovo poslednji trzaji seksizma čije vreme konačno ističe? Jedno je sigurno: “čudne feministkinje”, tj. žene, nastaviće da se bore.
Foto: SputnikMeđutim, napredak je nezaustavljiv, kaže Outli sa ITV-ja: “Tokom odrastanja bila sam opsednuta fudbalom, a nisam imala nikakve ženske primere na koje sam mogla da se ugledam”, kaže ona. “Međutim, danas možemo da vidimo reporterke, prezenterke, komentatorke, a u budućnosti će za dečake i devojčice biti normalno da vide žene u tim ulogama. Onda ćemo konačno moći da prestanemo da pričamo o tome.
—
Autorka: Alexandra Topping (July 2018)
Izvor: The Guardian