Novi Zeland je nedavno usvojio legislativu koja žrtavama porodičnog nasilja omogućava 10 dana plaćenog odsustva, kako bi mi pomogli da napuste partnera, nađu novo mesto za život i zaštite sebe i svoju decu.
Poslanici su aplaudirali i žvizdali kada je predlog usvojen prošle srede uveče, sa 63 glasa za i 57 protiv. Ova odluka je rezultat sedmogodišnnjeg rada poslanice Zelene stranke Džina Lodžija, koja je radila sa ženama žrtvama nasilja pre nego što je počela da se bavi politikom.
Iako su neki poslanici, koji su u početku podržavali predlog Lodžijeve, povukli podršku na poslednjem zasedanju, sa stavom da će mali i srednji biznisi imati prevelike troškove zbog toga, što može da obeshrabri poslodavce da zapošljavaju ljude za koje sumnjaju da trpe porodično nasilje.
Novi Zeland je zemlja sa jednom od najviših stopa nasilja u razvijenom delu sveta. Policija reaguje po prijavi za porodično nasilje u proseku na svaka četiri minuta. Procenjuje se da porodično nasilje košta zemlju između 3.1 i 5.3 milijarde američkih dolara godišnje.
Jedina zemlja u svetu koja pored Novog Zelanda ima sličan zakon na nacionalnom nivou su Filipini gde, od 2004. godine, žrtve porodičnog nasilja mogu da uzmu do 10 dana odmora, a poslodavci koji ne dozvoljavaju svojim zaposleninima slobodne dane mogu da budu kažnjeni. Ipak, nije sasvim jasno da li je ovaj zakon opštepoznat na Filipinima i da li se primenjuje.
Zakoni koji omogućavaju plaćeno odsustvo vezano za porodično nasilje takođe postoje u Kanadi, na pokrajinskom nivou, u Manitobi i Ontariju.
“Cilj ove inicijative je da čitavo društvo senzibilišemo za nasilje. Ne treba samo da prepuštamo stvari policiji, već da shvatimo, da treba da menjamo kulturnu normu tako što ćemo pokazati da se ne slažemo sa nasiljem”, istakla je Lodžijeva.
Žrtve porodičnog nasilja neće morati da dokazuju da se nad njima zaista vrši nasilje, a biće im obezbeđeni fleksibilni uslovi rada koji imaju za cilj da se osigura veća bezbednost, žrtava, što uključuje i dodatne mere bezbednosti kada je to potrebno, kao što je promena radnog okruženja, promena imejl adrese i uklanjanje njihovih kontakata sa poslovnog sajta.
“Porodično nasilje ne poznaje granicu između posla i privatnog života. Mnoga istraživanja pokazuju da nasilni partneri prenose nasilje u poslovno okruženje”, objasnila je Lodžijeva. “To može da bude kroz proganjanje žrtve, konstantne mejlove ili telefonske pozive kojima se preti žrtvi ili kolegama žrtve. Neki zlostavljači pokušavaju da stvore okolnosti u kojima će žrtva biti otpuštena ili dati otkaz, tako da počnu više da zavise od svojih partnera. To je veoma čest slučaj”.
U martu ove godine, australijska vlada je objavila da će uvesti uredbe kojima se radnicima omogućava pet dana neplaćenog odsustva u slučaju porodičnog nasilja.
—
Izvor: Guardian