U nedelju je obeležen devetnaesti Svetski dan mladih. Ujedinjene nacije su 2000. godine proglasile 12. avgust Svetskim danom mladih, sa ciljem skretanja pažnje na mnoge uspehe mladih, kao i na omladinske inicijative širom sveta, kao i na vlade i organizacije koje aktivno pomažu mladima da se suoče sa preprekama i prevaziđu ih.
Tema ovogodišnjeg Dana mladih su bezbedni prostori za mlade. Cilj je da se mladima omogući dostojanstven i bezbedan svakodnevni život, kao i da se mladi podstaknu na veće društveno angažovanje.
Ovo nije lak zadatak, a naročito ne za adolescentkinje, koje se na dnevnom nivou suočavaju sa brojnim izazovima koji se tiču nejednakosti. Pokreti poput #MeToo i #TimesUp pokrenuli su pitanja sistematske zloupotrebe moći, kao i pitanje zlostavljanja, od Holivuda do svetskih vlada, u učionicama, fabrikama, u digitalnom svetu i na gradskim ulicama. U više od 70 zemalja, anti-LBGT+ zakoni ostaju na snazi, a u nekim zemljama za pripadnike LBGT+ populacije postoji smrtna kazna.
Zatim, 12 miliona devojčica u svetu svake godine stupa u brak pre 18 godine, tj. 23 devojčice svakog minuta. Više od 130 miliona devojčica ne ide u školu iz različitih razloga, a mnoge od njih iz razloga koji imaju veze sa činjenicom da su devojčice.
Kako da se nosimo sa ovim ogromnim, sistemskim izazovima? Biće potrebno mnogo više truda, iako već postoje projekti koji skreću pažnju na mogućnosti za promenu i ulivaju nadu da će se stvari promeniti.
Jedan od pozitivnih primera donose zaključci logitudinalnog programa pod nazivom Rod i adolescencija: Globalni dokazi (GAGE). U okviru ovog programa analizirane su 63 studije o osnaživanju devojčica. Analiza je pokazala da podizanje svesti, treninzi za unapređenje veština i vršnjačka podrška pozitivno deluju na samopouzdanje devojčica (Marcus, 2017). GAGE je pokazao da je skoro 75 odsto programa izvršilo promenu po pitanju rodno-diskriminatornih stavova i praksi.
Važno je naglasiti da buduće inicijative za mlade treba da budu orijentisane na adolescente, ali i da dolaze od adolescenata. Posebno je važno da se adolescentima obezbedi podrška da iskažu svoje mišljenje i da govore o svojim potrebama, ali i da se poštuju njihove odluke. Organizacije zajednički moraju raditi na integrisanom odgovoru za rešavanje pitanja mladih, koji će uključiti razne politike, programe i obezbediti podršku adolescentima i njihovim porodicama, kao i zajednicama iz kojih dolaze. Samo tako možemo napraviti sistemsku promenu.
—
Autori: Aditi Vyas i Džo Šafner, ICRW
Tekst prenosimo ljubaznošću ICRW, globalnog instituta za istraživanje žena