Budimo jasni: u tenisu postoji problem sa rodnom ravnopravnošću.
Iako muškarci i žene osvajaju iste novčane nagrade na Grend Slem turnirima, postoje velike razlike u platama. (Takođe, novčane nagrade u ženskom tenisu su manje, pa je Serena Vilijams zaradila desetine miliona dolara manje nego Novak Đoković, iako je osvojila mnogo više Grend Slem titula).
Na US Open-u, teniserka Alize Karnet dobila je kaznu što je na kratko skinula majicu na terenu i pokazala svoj spotski brushalter. Kada teniseri menjaju majice, niko sa tim nema problem.
Prošle nedelje na US Open-u, jedan od sudija održao je australijskom igraču Niku Kirgiosu motivacioni govor tokom meča u kojem je Kirgios zaostajao. “Video sam tvoje mečeve”, rekao je. “Ti si sjajan teniser, to se vidi. Znam da ovo nisi ti.”
Ovako nešto mogao je da kaže sudija Karlos Ramos, da je pokušao smanji tenziju na ženskom finalu u subotu, koje se pretvorilo u haos nakon što je kaznio Serenu Vilijams u drugom, odlučujućem setu.
Vilijams je slomljena nakon što ju je sudija opomenuo da se ilegalno konsultovala sa trenerom, a zatim je dvaput kaznio u drugom setu, jednom nakon što je bacila reket, a drugi put pošto ga je nazvala lažovom i lopovom.
Naomi Osaka, dvadesetogodišnjakinja iz Japana, pokazala je izuzetnu suzdržanost u trenutku kraha njene junakinje iz detinjstva koju je pobedila, osvojivši prvu Grend Slem titulu.
Međutim, jedva da je bilo radosti u toj pobedi. Meč je srozao tenis i bio primer ugrozio dobru sportsku etiku.
Bilo je nekoliko veoma opipljivih pitanja koja se tiču rodne ravnopravnosti u tenisu, sportu o kojem sam počela da pišem pre više od 15 godina, dok je Vilijams bila jedna od onih koji su govorili o tim problemima. Samo za sebe, to je divan napor.
Ipak, takođe se mora istaći da je meč uništen, da je Osakin momenat slave zamračen, jer je Vilijamsova dozvolila da pobesni i Ramos nije uspeo da nađe bolji način da sa tim izađe na kraj.
Vilijams se, kroz ovo takmičenje, nadala da će osvojili prvu Grend Slem titulu nakon što je rodila ćerku prošle godine. Sa svojih 36 godina, ona je žena koja je uspela da stigne u vrh svetskog sporta nakon odrastanja u Komptonu, Kalifornija. Kao afro-amerikanka, trpela je razna zlostavljanja od strane protivničkih igrača, zvaničnika, izvršnih direktora i fanova, a čak je morala da se nosi i sa osudama za način oblačenja. Nosila je kombinezon na Frenč Openu prošle godine, a zvaničnici su ga zabranili, tvrdeći da “ne odgovara dostojanstvu igre i mesta”.
Mora da je bilo teško nositi breme uzora za mnoge.
Da ne zaboravimo, ipak, da je verovatno najveći teret bio taj što su ljudi uvek pokušavali da je pobede da terenu. Prošle subote, protivnica s druge strane mreže bila je vrhunski sposobna i frustrirajuća, a mnogi su je videli kao mlađu verziju Serene Vilijams.
Umesto kao meč decenije, zaslužena pobeda mlade i talentovane teniserke biće verovatno zapaćena više po tome što je Vilijamsova nazvala sudiju seksističkim lažovom i što su njene žalbe bile usmerene na jednaka prava za sve žene. Ako pogledamo širu sliku, istina je da je ovaj sudija bio oštar i prema teniserima. Razlika je u tome što se muškarci sa njim nisu svađali.
Tirada Vilijamsove nije bila prijatna za gledanje, naročito što se radi o ženi koja je ikona mnogim ženama i sportiskinjama, Afro-Amerikankama i zaposlenim majkama. Ona je mnogo bolja nego slika Serene Vilijams koju smo videli u subotu.
“Da sam se tako ponašala na terenu, očekivala bih ono što se desilo Sereni”, rekla je Martina Navratilova, koja je osvojila 18 Grend Slem turnira i rekordnih devet Vimbldona, a koja se dugo zalaže za ravnopravnost u sportu. “Trebalo je da završi kod one opomene, ali Serena jednostavno nije mogla da odustane.” Navratilova je dodala da je Serena “bila potpuno u pravu kada je u pitanju poruka u vezi s nejednakošću žena, ali to nije bilo pravo vreme da se o tome diskutuje.”
Ramos je završio u svom strogom maniru – dao je Vilijams opomenu što se konsultovala sa trenerom u drugom setu. Njegov postupak je opravdan jer je trener Vilijamsove, Patrik Mouratoglu, priznao da je bilo konsultacija.
—
Autorka: Džulijet Makur
Sa engleskog prevela: Jovana Georgievski
Izvor: Njujork Tajms