Svet je danas manje mirno mesto nego što je bio 2008. godine. Stepen mira na globalnom nivou pogoršao se 2.38 odsto po zemlji tokom protekle decenije.
Rezultati istraživanja predstavljenog u The Global Peace Index 2018 pokazuju da se situacija u svetu pogoršala za 0.27 odsto u odnosu na prošlu godinu. Stanje se pogoršalo u 92 zemlje, a popravilo u 71.
Ovo je četvrta godina zaredom da se situacija sa mirom u svetu pogoršava. Publikacija The Global Peace Index rezultat je godišnjeg istraživanja Instituta za ekonomiju i mir, koja prati situaciju u svetu od 2007. godine.
Istraživanje obuhvata 99.7 odsto svetske populacije, a tri ključne oblasti obuhvaćene istraživanjem su nivo društvene sigurnosti i bezbednosti, stepen tekućih lokalnih i međunarodnih konflikata i stepen militarizacije.
Evropa je najmirniji kontinent na svetu, a najtenzičnija zemlja u Evropi je Španija, u kojoj političke tenzije i uticaj terorizma imaju najjači efekat na društvo.
Tokom poslednjih pet godina, Sirija drži prvo mesto u svetu kao zemlja sa najmanje mira. Za njom slede Avganistan, Južni Sudan, Irak i Somalija.
Najmirnije zemlje u svetu su Island, Novi Zeland, Austrija, Portugal, Danska, Kanada i Češka.
Situacija se popravila u Aziji, naročito u Butanu, Nepalu, Šri Lanki i Indiji.
Srbija se na listi od 163 zemlje nalazi na 54. mestu.
Na globalnom nivou, zvanično je potrošeno 14.76 triliona američkih dolara za kupovinu oružja. Trgovina oružjem stvara 12.7 odsto BDP-a na globalnom nivou. U Siriji, Avganistanu i Iraku, aktivnosti vezane za trgovinu oružjem čine više od 50 odsto BDP-a.
U 2017, po prvi put u modernoj istoriji, jedan odsto svetske populacije bio je u izbeglištvu. Na svetu danas ima 12 puta više izbeglica nego 1951. godine.
—
Priredila: Jovana Georgievski