Na Međunarodnoj konferenciji o populacionim pitanjima i razvoju (eng. ICPD), održanoj pre skoro 24 godine u Kairu, prvi put se na globalnom nivou razgovaralo o važnosti uključivanja muškaraca u unapređivanje seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Kao zaključak od posebne važnosti, istaknuto je da treba raditi na većem uključivanju muškaraca u brigu o deci i njihovom intenzivnijem učestvovanju u porodičnom životu uopšte, kako bi se obezbedilo da žene i muškarci postanu ravnopravni partneri u odnosu. Povodom objavljivanja rezultata istraživanja IMAGES Srbija, podsećamo na neke od najcitiranijih podataka prikupljenih tokom različitih istraživanja o nasilju i rodnoj ravnopravnosti, sprovedenih u XXI veku.
- Obrasci nasilničkih stavova i ponašanja koji dovode neke muškarce u situacije da vrše nasilje nad ženama obrazuju se u detinjstvu i adolescenciji (Barker 2005).
- Fizičko nasilje od strane intimnih partnera najčešće počinje tokom prvih godina veze ili braka (Krug et al., 2002).
- Značaj broj devojčica i žena na svim geografskim područjima imale su iskustvo prisilnog prvog seksa, seksualnog zlostavljanja u detinjstvu ili drugog oblika seksualnog nasilja (Krug et al., 2002).
- Seksualno zlostavljanje u detinjstvu i adolescenciji povezano je sa slabijim zdravljem i drugim posledicama, kao što su neplanirana trudnoća, abortus, depresija, polno prenosive bolesti (Krug et al., 2002).
- Adolescenti su otvoreniji da menjaju svoje stavove u vezi s prihvatljivošću nasilja nego što je to slučaj sa odraslima. Kako bi se stvari promenile, važno je ne samo raditi sa mladima, već raditi na konkretnim negativnim stavovima prema rodnoj ravnopravnosti, koji se mogu mapirati samo istraživanjem.
- Dečaci koji su svedočili nasilju ili ga iskusili imaju veće šanse da razviju stavove koji podržavaju nasilje i da sami čine nasilje (Flood and Pease 2006).
- Postoje dokazi da su iskusvo seksualnog nasilja u detinjstvu ili adolescenciji i obrasci viktimizacije u odraslom dobu kod žena usko povezani (Krug et al., 2002).
- Formiranje pozitivnih obrazaca u adolescenciji je prilika da se povećaju šanse za pozitivne društvene interakcije i zdrave veze u odraslom dobu.
Izvor: UN Women