Istraživali smo navike muškaraca i žena u Srbiji. Jedna četvrtina ispitanika priznaje da namerno zastrašuje svoju partnerku. Šamari i gađanje predmetima deo su jedne petine veza. Uvrede i ponižavanja čine svakodnevicu trećine. Svaki pedeseti muškarac učestvovao je u grupnom silovanju.
Srbija, 2018. godine. “Žena treba da toleriše nasilje da bi sačuvala porodicu” – SLAŽEM SE odgovorilo je 11,9 posto muškaraca. “Muškarac treba da ima poslednju reč u porodičnim odlukama” – SLAŽEM SE, odgovorilo je 34,1 posto muškaraca. “Najvažnija uloga žene je da brine o kući i kuva” – SLAŽEM SE, odgovorilo je 40,1 posto muškaraca. Svaki peti ispitanik se oseća uvređeno kada ga partnerka zamoli da stavi kondom.
(Beograd, 17. maj 2018.) – Objavljeni su rezultati istraživanja IMAGES Srbija koje je sproveo Centar E8. Istraživanje se bavi ključnim pitanjima u oblasti rodne ravnopravnosti i života muškaraca, uključujući partnerske odnose, dinamiku porodičnih odnosa i glavne zdravstvene i socijalne aspekte života muškaraca. Ovo je prvo istraživanje ovakvog tipa u Srbiji i donosi značajne podatke za bolje i lakše razumevanje muškosti.
Istraživanje je rađeno na nacionalno reprezentativnom uzorku od 1060 muškaraca i 540 žena starosti od 18 do 60 godina.
Istraživanje IMAGES Srbija je deo globalnog istraživanja koje je do sada sprovedeno u više od 20 zemalja i teritorija u svetu.
Rezultati istraživanja pokazali su da su se stavovi muškaraca prema rodnoj ravnopravnosti u određenim segmentima života u mlađim generacijama promenili ka liberalnijm (briga o deci), dok u drugim i dalje naginju ka tradicionalnim, naročito kada je u pitanju nasilje nad muškarcima i ženama.
Rezultati pokazuju da je skoro polovina ispitanika učestvovala u tučama protiv suparničkih grupa, kao i da je 60% mladića dodirivalo je devojke bez njihove saglasnosti ili im dobacivalo seksualne komentare. Posebno je poražavajuće da čak 18.8% muškaraca smatra da postoje situacije u kojima žena zaslužuje batine. Međutim, skoro 90% muškaraca reklo je da bi volelo da provodi više vremena sa svojom decom. Takođe, pokazalo se da je u porodicama sa višim stepenom obrazovanja podela kućnih poslova egalitarnija. 80% muškaraca je išlo sa svojim partnerkama na kontrole tokom trudnoće (od toga 30% je išlo na sve kontrole). Da odgovornost za decu posle razvoda treba da bude podjednaka kaže 4/5 ispitanih muškaraca. U domaćinstvima 68.1% muškaraca, odluke vezane za decu su zajednička odgovornost. Međutim, 49.1% ispitanika se slaže da su menjanje pelena i hranjenje dece odgovornost majke.
“Ono što mi govori višegodišnje iskustvo u proučavanju tema vezanih za rodnu ravnopravnost i konkretno muškaraca na Balkanu i u Srbiji, kao što je slučaj sa istraživanjem IMAGES, je da je u velikoj meri prisutan uticaj konstrukta o tome, kakav muškarac treba da bude. To znači i veliki stepen neslobode. Sloboda od društvenih konstrukata je prava sloboda.”
Marina Hughson (Blagojević), glavna istraživačica i autorka istraživanja o muškarcima i rodnoj ravnopravnosti – IMAGES Srbija
Analiza se većim delom zasniva na rezultatima ankete, odnosno kvantitativnim pokazateljima vezanim za položaj, stavove i ponašanja muškaraca u Srbiji. Pored tih rezultata, u IMAGES Srbija predstavljeni su i neki od glasova muškaraca, prikupljenih tokom kvalitativne analize, pre svega kao ilustracija mnoštva različitih ideoloških i ličnih pozicija, različitih diskursa i stavova.
“On može mnogo da popije, gleda fudbal, ide na slave. Da je seksista, k*****i neku ženu. Pseudopolitka sa pozicija moći. Cinizam je važna osobina tog patrijarhata, jer kao da nisi naivan. Jer je sve prevara. Isto pozicija infantilnog patrijarhata. Autoritarnost. Gledaš oko sebe i vidiš ćaleta, dedu, burazera, drugare u školi i vidiš da se uvek tu nešto meri, odmeravanje neke snage, takmičenje i nadmetanje. Često dečaci i muškarci imaju tu potrebu da budu u pravu, da je po njihovom. I pošto sam ja kao klinac gledao i slušao šta drugi ljudi rade, dosta sam upijao tih stvari, ali ne nužno i reprodukovao, jer nisam bio nešto u tom fazonu, međutim, kada si u vršnjačkoj grupi, postoje određena očekivanja da bi se uklopio i moraš da igraš po tim pravilima.”
TIPIČAN MUŠKARAC? (jedan od glasova muškaraca iz publikacije IMAGES Srbija)
Osma MAN konferencija održana je 17. maja 2018 u hotelu 88 rooms u Beogradu. Fokus ovogodišnje konferencije su rezultati istraživanja IMAGES, a tokom konferencije prisutnima u sali i publici preko live stream-a obratili su se:
Prof. Dr Marina Hughson, glavna istraživačica i autorka IMAGES Srbija
g. Darko Stanić, Državni sekretar u Ministarstvu omladine i sporta Republike Srbije
gđa Ljiljana Lončar, Savetnica potpredsednice Vlade za rodnu ravnopravnost
NJ.E. Andrea Orizio, Šef Misije OEBS-a u Srbiji
g. Ola Andersson, Savetnik, Swedish International Development Cooperation Agency
gđa Marija Raković, Koordinatorka programa, UNFPA
gđa Sumka Bučan, Regionalna direktorka, CARE International Balkans
g. Vojislav Arsić, Direktor, Centar E8
gđa Biljana Maletin, Gender Knowlegde Hub/Ženska platforma za razvoj Srbije
gđa Maja Đundić, UNDP
g. Dragan Božanić, UNDP SEESAC
Dr Lilijana Čičkarić, Institut društvenih nauka, Beograd
Dr Elli Scambor, Association for Men’s and Gender Issues Styria, Graz, Austria
Dr Majda Hrženjak, Institut za mir, Ljubljana, Slovenia
gđa Nurgul Kinderbaeva, Gender Program Specialist – UNFPA Regional Office for EECA
g. Natko Gereš, Advisor to Promundo, Zagreb, Hrvatska
Konfrenciju su moderirale gđa Zorana Antonijević iz Misije OEBS-a u Srbiji i Milena Bogavac iz Reflektor teatra.