Prošlo je trideset godina od uredbe Margaret Tačer kojom je lokalnim vlastima i školama zabranjeno “promovisanje homoseksualnosti”, poznatije pod nazivom Poglavlje 28 (Section 28)
U praksi, ova uredba je značila da se učiteljima zabranjuje svaki razgovor sa učenicima na temu ispolnih veza. Zabranjeno je i držanje biblioteka i kolekcija filmova sa sadržajem koji prikazuje LGBT+ populaciju. Ako su želeli da se informišu na ovu temu, učenici su morali da traže edukativne materijale na alternativnim mestima. Popularan je bio roman Dženet Voterson Pomorandže nisu jedino voće (Oranges Are Not the Only Fruit, 1985), koji je jedan od retkih primera koji obrađuje temu “autovanja” i androginih pop zvezda.
Zakonu Margaret Tačer oštro su se usprotivili LGBT+ aktivisti. Tri demonstrantkinje-lezbejke su izvele protestnu akciju i spustile se užetom sa javne galerije u Dom lordova pre nego što su ih čuvari oterali.
Ovaj spektakularan prizor privukao je veliku pažnju nacionalnih medija u Velikoj Britaniji. U znak sećanja na ovaj protest, grupa aktivista je 2017. godine postavila plavu tablu na zgradu Parlamenta u Londonu.
Akivisti su takođe upali u zgradu BBC-ja u maju 1988 i vezale se lisicama za TV kameru, onemogućavajući prikazivanje Vesti u 6.
U Mančesteru, više od 20.000 ljudi marširalo je protiv Poglavlja 28. Glumac Ian McKellen po prvi put se javno “autovao” kako bi podržao protest.
Margaret Tačer, na čiju je inicijativu donet prvi homofobni zakon u Velikoj Britaniji u XX veku, prvi put je istakla svoje protivljenje pravima LGBT+ populacije na konferenciji Konzertvativne partije u Blekpulu 1987. godine:
“Deca, koju treba učiti da poštuju tradicionalne moralne vrednosti, uče da imaju neotuđivo pravo da budu gej”, rekla je. “Sva ta deca su prevarena na samom početku svog života. Da, prevarena”. U to vreme, 75 odsto stanovnika Velike Britanije smatralo je da je homoseksualnost “uvek ili uglavnom pogrešna”.
Poglavlje 28 bilo je veliki korak unazad kada su u pitanju tolerancija i inkluzija. Britanski LBGT+ pokret se 1967. izborio za dekriminalizaciju muške homoseksualnosti. Prva britanska funkcionerka-lezbejka bila je Margaret Ruf, koja je za gradonačelnicu Mančestera izabrana 1985. godine.
Poglavlje je odigralo veliku ulogu u legitimizaciji mržnje, raščistilo je prostor za homofobiju i zlostavljanje. Uredba je povučena prvo u Škotskoj u junu 2001. godine, a zatim u ostalim delovima Velike Britanije u novembru 2003.
Pre nego što je 2010. postao premijer, političar Dejvid Kamerun izvinio se za Poglavlje 28 i označio ga kao “grešku”, u julu 2009. godine.
Broj LGBT+ prosvetnih radnika u Velikoj Britaniji porastao je sa 5 na 9 odsto od 2014. do 2018. godine, prema podacima britanske humanitarne organizacije Teach First. Ipak, poslednice Poglavlja 28 i dalje se osećaju: samo 13 odsto učenika kaže da su imali prilike da u učionici razgovaraju o istopolnim vezama.
Novi nacrt o seksualnom obrazovanju u Velikoj Britaniji, koji bi trebalo da bude uveden u sve britanske škole do jeseni 2020. godine, objavljen je prošlog četvrtka. Jedan od glavnih fokusa nacrta je tema rodnog identiteta.
Mnogi se nadaju da će se, zahvaljujući novim obrazovnim politikama, za LGBT+ populaciju situacija u Velikoj Britaniji promeniti na bolje.
—
Autor: Džo Somerland (maj 2018)
Adaptacija i prevod sa engleskog: Jovana Georgievski
Izvor: independent.co.uk