Ovo je priča o jednoj devojci – veoma posebnoj devojci, koje se zove Tijana Mijalković. Ovo je ujedno priča o programu za devojke i mlade žene Centra E8 – Programu Ž
Tijana je trenerkinja, aktivistkinja, plesačica tanga, profesionalna prevoditeljica i nastavnica španskog jezika. Pre dvanaest godina, bila je deo tima mladih koji su osnovali Center E8 i sarađivala je sa našim timom od samog početka. Kada smo počeli da radimo na projektu “Budi muško”, Tijani se dopadala ideja o programu koji se bavi serijom tema koje se tiču mladih sa aspekta rodne senzitivnosti i uvažavanja. Za razliku od drugih projekata koji se bave temom roda, ovaj projekat bio je usmeren pre svega na rad sa mladićima. Tijani je to bilo u redu… Ali samo za početak!
Nekoliko meseci kasnije, Tijana je shvatila da projekat nije kompletan bez devojaka. Ona je bila prva osoba koja je zagovarala projekat sa temom roda, u kojem bi zajednički učestvovali momci i devojke.
“Počeli su da me prepoznaju ne samo kao devojku koja pleše tango i putuje, već i kao devojku koja se uvek buni protiv činjenice da, uz sporadične primere, niko ne radi kontinuirano sa mladim devojkama”, priča Tijana
“Moja frustracija je bila sve veća”, priča Tijana. “Razumela sam zašto je važno da se fokusiramo na mladiće, ali sam se istovremeno osećala kao da gledam dobro poznati scenario, u kojem se zapravo radi oni protiv čega se borimo: dečaci dobijaju svu pažnju, prilike, putovanja i zabavu, a devojčice sve gledaju sa strane i povremeno se uključuju da podrže proces. Kad god bih pomislila da smo napredovali, stvari bi se jednostavno zaustavile – devojke još uvek nisu imale SVOJ projekat.”
Osam godina kasnije, Tijana je konačno uspela. Na jednom sastanku, na kojem je dobila priliku da predstavi svoju ideju o “the VELIKOM projektu”. Tako je nastao Program Ž, a Tijana je bila najsrećnija članica našeg tima: “Osećala sam se sjajno!”, priseća se Tijana. “Osećala sam se izuzetno srećno i pobednički što sam isterala ono za šta sam se zalagala. Međutim, čak i više od toga – osećala sam da to nije mala stvar za žene u Srbiji.”
Tijana je dobila zadatak da sa kolegama iz regiona adaptira priručnik Working with Young Women: Empowerment, Rights and Health, koje je prvobitno osmislio Promundo iz Brazila. Nakon toga, Tijana je počela da facilitira regionalne treninge za ženske trenere za rad sa mladim ženama.
“Već posle prvog treninga, mogu pouzdano da kažem da sam bila u pravu – reakcije učesnica bile su neočekivano divne. Iako cenim emocije koje su podelile sa nama, svesna sam da je naš delokrug ograničen, kao i da ovaj projekat ne može da reši sve probleme sa kojima se suočavaju devojke u našem regionu. Međutim, ovo je definitivno važan korak i zahvalna sam što sam deo priče.”
Na pitanje šta očekuje od projekta, Tijana je rekla da se nada da će nastaviti da radi sa mladim ženama i nakon što se projekat završi.
“Takođe se nadam da se nijedna devojčica u Srbiji neće osećati uskraćenom za informacije o svom telu i svojim pravima, kao ni za pristup znanju i veštinama koje treba da stekne jedna ispunjena i nezavisna mlada žena. Na kraju, iz svog dubokog ličnog ubeđenja, savetujem mlade ljude da rade stvari u koje veruju i da nikada ne prestanu da šire granice svojih svetova u svakom mogućem zdravom smislu. Radujem se većoj uključenosti žena u budućnosti, i ne samo kroz projekte, nego i u društvo.”
Tekst je originalno napisan na engleskom jeziku.
—
Tekst & fotografije: Centar E8
Sa engleskog prevela: Jovana Georgievski