Kako rešiti konflikt između dve strane ukoliko jedna strana ne misli da postoji problem, ili prepoznaje da postoji samo mali problem, dok druga strana vidi veliki i kontinuiran problem?
Nema sumnje da je ovo često pitanje koje parovima postavljaju bračni savetnici. Pitanje je primenljvo na mnoge druge sfere, kao što su klimatske promene, interakcije između građana i policije, i u sferi koju razmatramo u ovom tekstu, a to je napredovanje žena u karijeri.
Svi mi imamo svoj prozor kroz koji posmatramo svet. Naš prozor oblikuju naša iskustva, nadanja, podsvesna uverenja, lični filteri. Izazov se sastoji u tome kako da pomirimo suprotstavljena, a snažna uverenja kako bismo unapredili celokupnu situaciju.
Muškarci i žene: Život u različitim svetovima?
Često ostajem upitana nad statistikom koja pokazuje suprotstavljene reakcije prema ženskom napretku u karijeri i rodnoj ravnopravnosti. Ketrin Foks, bivša kolumnistkinja na temu pozicije žena u korporacijama za Australian Financial Review, otkrila je da se 72 odsto senior menadžera slaže sa konstatacijom da je postignut veliki napredak na polju osnaživanja žena i njihovog napredovanja u karijeri. Među ispitanim menadžerkama, 71 odsto se nije složio sa ovom tvrdnjom.
Financial Times je u studiji o ženama u menadžmentu infrastrukture i resursa došao do podataka da 37 odsto menadžerki kaže da se situacija za žene u menadžmentu finansijskih resursa poboljšala, dok je 70 odsto menadžera smatralo da je situacija bolja. U istoj studiji, 51 odsto žena smatra da bi uvođenje kvota unapredilo opštu situaciju; 77 odsto muškaraca je ocenilo da kvote ne bi unapredile situaciju.
U tekstu Kejrin Snajder objavljenom u magazinu Fortune, koji se bavi opisivanjem muškaraca i žena u izveštajima njihovih nadređenih, 76 odsto komentara o ženama sadržalo je ocene o ličnosti kao što je “grubo iskrena”, “previše kritički nastrojena” i “stroga”. Samo 2 odsto izveštaja o muškarcima sadržalo je ovakve komentare.
U tekstu objavljenom u Harvard Business Review o diplomcima Harvardove biznis škole, čiji je fokus na očekivanjima supružnika koji završavaju ovu školu, Robin Eli piše da polovina muškaraca smatra da će njihova karijera imati prioritet. Gotovo sve žene smatrale su da će njihova karijera imati jednak prioritet kao karijera njihovim muževa. Kada su upitani o podeli uloga oko poslova brige o porodici i deci, 75 odsto muškaraca verovalo je da će njihove supruge preuzeti veći deo odgovornosti; 50 odsto žena složilo se da će preuzeti veći deo odgovornosti. (Ironično, u stvarnosti 86 odsto žena preuzima na sebe većinu poslova koji se tiču brige o porodici i deci, što prevazilazi očekivanja muškaraca!)
Studija koju je sproveo Čak Šelton pokazala je da muškarci i žene žive u različitim svetovima. Na pitanje da ocene ravnopravnost u različitosti među muškarcima na vođećim položajima koji su belci, 45 odsto muškaraca dalo je pozitivnu ocenu stanja ravnopravnosti. Među ženama i ljudima ostalih rasa, samo 21 odsto je dao pozitivnu ocenu.
Razumeti različite tačke gledišta
Šta je uzrok ovih razlika u pogledima na svet? Ko je u pravu?
Poslednje pitanje postavila sam profesorki prava na Jejlu Džudit Resnik. Njen odgovor je bio da su i muškarci i žene u pravu, makar na osnovu argumenata koje koriste da izvedu različite zaključke. U vezi s tim, evo nekoliko objašnjenja:
1. Potencijal u odnosu na performans
Muškarci pretpostavljaju da uređenje vodi ka pozitivnim rezultatima. Žene primećuju da uređenje ne vodi ka pozitivnim ishodima. Na primer, muškarci vide da postoji program mentorstva za žene, što posmatraju kao afirmativni program za unapređenje žena. Žene koje nisu osetile rezultate programa mentorstva. Pozitivnu sliku kod muškaraca formiraju potencijal i napori koji su ih doveli do afrimativnih ishoda. Negativnu sliku kod žena formira nezadovoljstvo ishodima.
Profesorka Šeril Kajzer sa Univerziteta u Vašingtonu govori o “iluziji inkluzije”, kada ljudi veruju da diskriminacija i nepravedne prakse ne mogu da postoje u kancelariji u kojoj postoji raznovrsnost, kao ni u programima dizajniranim za raznovrsne učesnike. Ona ističe da može postojati velika razlika u formalnim programima i neformalnoj radnoj kulturi, što ostavlja prostor za gajenje iluzija.
2. Pretpostavka o usaglašenosti
Svi smo skloni ovakvim pretpostavkama. To je fenomen organizovanja činjenica i opservacija na način koji potvrđuje ono u šta već verujemo. Ako muškarci misle da žene napreduju, više će pažnje pokloniti činjenicama u korist ove tvrdnje, a manje uticaju negativnih faktora. Na sličan način, žene će se fokusirati na činjenice koje potvrđuju odsustvo napretka, a manje na same pomake.
3. Za čije babe zdravlje?
Ko najviše oseća uticaj neravnopravnih uslova na radnom mestu? Kada se radi o pitanjima roda, muškarci generalno ne osećaju uticaj (s izuzetkom muškaraca iz istorijski marginalizovanih grupa, koji zasigurno osećaju uticaj). Za žene, pitanja roda imaju jak i konstantan uticaj na njihov život. Naši rodni identiteti oblikuju našu percepciju o tome šta nas boli, a šta nam pomaže, svesno ili podsvesno. Svi u pravu i u krivu gledano kroz naše različite naočare.
4. Želimo iste stvari
I muškarci i žene žele istu stvar u poslu, uključujući sjajne kolege, zajedničke vrednosti i poslovne izazove. Na osnovu iskustva i jednih i drugih, za muškarce je izvesnije da će uspeti da dostignu ove ciljeve, žene, sa svoje strane, mogu imati iskustva koja umanjuju satisfakciju postignutim. Uzev u obzir osećanje nezadovoljstva na radnom mestu, žene imaju niži prag odlučivanja u korist napuštanja posla.
Lideri/ke gledaju na svet drugim očima
Uvek je bolje davati informacije nego pričati anegdote. Lideri/ke su svesni da se moraju dublje baviti uzrocima velikih razlika. Fokus grupe i interne ankete među zaposlenima (koje nisu orodnjene i ne kategorizuju na druge načine) mogu biti od pomoći u pronalaženju ovih uzroka. Liderstvo mora da preispituje iz sopstvenog ugla i osiguraju da organizacija ima jake programe zapošljavanja, evaluacije, karijernog razvoja i unapređenja, pristupa ključnim zadacima, mentorstvu i sponzorstvu, kao i drugim inkluzivnim praksama. Međutim, lideri treba i da vode računa o tome kako se sve navedeno sprovodi. Važno je i da se zapitaju da li određena grupa vidi napredak zahvaljujući ovim programima, ili posmatra svet drugim očima.
Potrebno nam je međusobno razumevanje tuđih iskustava, ako želimo da ikada prevaziđemo razlike u našim pogledima na svet i pomognemo promenu koja može da dotakne živote mnogih. Svaki bračni savetnik će vam to reći.
—
Autorka: Liza Lizvud, generalna sekretarka Svetskog saveta liderki
Autorka želi da se zahvali Sadiji Zahidi, direktorki Svetskog ekonomskog foruma, kao i Anieli Ungersan i Eleonori Hejler-Džorden iz EDGE programa za razgovore koji su pomogli razrešavanje dileme različitog pogleda na stvari kod muškaraca i žena.
Sa engleskog prevela: Jovana Georgievski
Izvor: Svetski ekonomski forum